Three Counties Bowls Fellowship President's Cup 2014

THREE COUNTIES BOWLS FELLOWSHIP PRESIDENT'S CUP 2014

PRELIMINARY ROUND ARRANGE BY 29-6-14 PLAY BY 19-7-14

 1Headley Rogate  5 Alton Won by 13 shots v  Hindhead
 2Stedham Bye  6Haslemere  v  Milford
 3Four Marks Wonersh  7Midhurst  v  Bye
 4 PetersfieldCranleigh  8Liphook vHolloway Hill 


FIRST ROUND ARRANGE BY 27-7-14 PLAY BY 16-8-14

1Headley Midhurst Wonersh Stedham 
Holloway Hill Alton Petersfield Milford 


                             SEMI-FINALS ARRANGE BY 23-8-14 PLAY BY 6-9-14

 1Midhurst Wonersh Milford Holloway Hill 
 

FINALS TO BE PLAYED ON 20th SEPTEMBER 2014 AT ROGATE BOWLS CLUB



THREE COUNTIES BOWLS FELLOWSHIP COMMITTEE PAIRS 2014


PRELIMINARY ROUND ARRANGE BY 29-6-14 PLAY BY 19-7-14

 1G.BURGEES (ROG) & P.COWELL (STED)
v
J.BYWATER (H/H) & B.SCOWCROFT (F/M)

P.LAMBERT (HIND) & G.BROWNLEE
v
BYE
B.CRAIGHILL (A) &  A.ROBINS (CRAN)
v
BYE 
 4B.SEDDON (MIL) &  P.SLINGO (ROW)
v
D.ALLEN (MIL) & M.THAYRE (LIP)


SEMI-FINALS ARRANGE BY 27-7-14 PLAY BY 6-9-14


1

 G.BURGESS  (ROG)   &  P.COWELL (STED)

                                       V

B.SEDDON   (MIL)    &    P.SLINGO   (ROW)                                                                         

2

P.LAMBERT (HIND)  & G.BROWNLEE  (B)

                                    V

B.CRAIGHILL  (A)   & A.ROBINS  (CRAN)                                                    


FINALS TO BE PLAYED ON 20th SEPTEMBER 2014 AT ROGATE BOWLS CLUB


                             THREE COUNTIES BOWLS FELLOWSHIP SINGLES COMPETITION 2014

                                      PRELIMINARY ROUND, ARRANGE BY 30-4-14 PLAY BY 24-5-14 

1

N.Whiteman  (MIL)   V    M.Akkouh (ROW)

17

   BYE                V        R.Carn   (HAS)

2

C.Spears   (MIL)        V   J.Robins    (CRAN)

18

 B.Craighill     (A)               BYE

3

T.Tobutt   (MIL)             BYE

19

M.Thayre   (L)     V   M.Banham    (L)

4

G.Burgess  (ROG)     V    C.Boxall   (STED)

20

B.Archer    (H/H)         BYE

5

D.Ham   (F/M)           V   P.Slingo    (ROW)

21

L.Black        (L)           BYE

6

R.Baker   (L)                 BYE

22

P.Barnett    (CRAN)  V R.Bousher  (HED)

7

R.Holt    (L)               V    R.Uffold    (HAS)

23

S.Seddon    (MIL)      BYE

8

C.Stevens   (MIL)      V   D.Hough   (F/M)

24

B.Richards  (H/H)  V  B.Allen  (STED)

9

Deiter-Smith (ROG) V  J.Rothwell   (HAS)

25

J.Archer   (H/H)            BYE

10

G.Dixon    (MID)                      BYE

26

S.Waters   (L)    V     D.Jarrett     (H/H) 

11

B.Penny    (L)        V      D.Allen      (MIL)

27

G.Middleton  (G/F)  V  Jim Woods   (MIL)

12

B.Scowcroft   (F/M)  V  Jeff Woods   (MIL)

28

I.Dixon  (CRAN)  V   P.Cowell   (STED)

13

G.Ward      (F/M)         BYE

29

R.Pullen  (F/M)           BYE

14

A.Robins    (CRAN)              BYE

30

A.Piombini   (ROW)  V  A.Neil   (G/F)

15

I.Carter     (ROW)    V    G.Topp  (HAS)

31

D.Spandley  (P)   V   R.Seddon     (MIL)

16

R.Humphrey  (G/F)   V  B.Gray   (G/F)

32

G.Robinson    (G/F)     BYE

NO RESULT RECEIVED


                                                      FIRST ROUND, ARRANGE BY 31-5-14 PLAY BY 21-6-14

1

C.STEVENS (MIL)    V   I.DIXON (CRAN)

9

G.WARD (F/M)    V    A.ROBINS  (CRAN)

2

    BYE                  V       A.NEIL   (G/F)

10

R.BOUSHER (HED)  V   R.PULLEN  (F/M)

3

JEFF WOODS (MIL) V   B.ARCHER  (H/H)

11

L.BLACK (LIP)     V    D.SPANDLEY  (P)

4

G.DIXON  (MID   V   B.CRAIGHILL  (A)

12

G.BURGESS  (ROG)   V   D.ALLEN (MIL)

5

J.BYWATER (H/H)    V   I.CARTER   (ROW)

13

G.ROBINSON (G/F)    V  S.SEDDON (MIL)

6

R.HOLT  (LIP)        V     J.ROBINS (CRAN)

14

K.BANHAM  (LIP)     V    B.GRAY (G/F)

7

R.CARN   (HAS)    V   JIM WOODS  (MIL)

15

M.AKKOUH (ROW)   V  R.BAKER  (LIP)

8

DEITER-SMITH (ROG) V   D.HAM  (F/M)

16

T.TOBUTT (MIL)   V   S.WATERS  (LIP)


                                                  SECOND ROUND, ARRANGE BY 29-6-14 PLAY BY 19-7-14 

1

A.NEIL  (G/F)        V      B.GRAY   (G/F)

5

R.HOLT  (LIP)     V    G.BURGESS  (ROG)

2

R.CARN  (HAS) V  DENYER-SMITH  (ROG)

6

 J.BYWATER  (H/H) V  B.ARCHER  (H/H)

3

G.WARDS  (F/M)   V    D.SPANDLEY  (P)

7

G.DIXON   (MID)   V   R.BOUSHER  (HED)

4

T.TOBUTT  (MIL)  V    S.SEDDON    (MIL)

8

R.BAKER  (LIP)     V  I.DIXON   (CRAN)


                                                      QUATERFINALS, ARRANGE BY 27-7-14 PLAY BY 16-8-14 

1

R.BOUSHER (HED)  V    G.WARD   (F/M)

3

B.ARCHER  (H/H) V  R.HOLT  (LIP)

2

R.CARN  (HAS)         V    S.SEDDON  (MIL)

4

I.DIXON  (CRAN)   V   A.NEIL   (G/F)

 

                                                           SEMI-FINALS, ARRANGE BY 23-8-14 PLAY BY 6-9-14 

1

G.WARD  (F/M)            V  B.ARCHER   (H/H)

2

A.NEIL   (G/F)       V    R.CARN    (HAS)

                     FINAL TO BE PLAYED ON SATURDAY 20th SEPTEMBER 2014 at ROGATE BOWLS CLUB


                              THREE COUNTIES BOWLS FELLOWSHIP TRIPLES COMPETITION 2014

                                                               PRELIMINARY ROUND ARRANGE BY 30-4-14 PLAY BY 24-5-14       

                                                      K.BANHAM    (LIP)                            V                   G.MIDDLETON          (G/F)

 

                                              FIRST ROUND, ARRANGE BY 31-5-14, PLAY BY 21-6-14 

1

G.ROBINSON (G/F)  V  P.COWELL  (STED)

9

J.DOMJAN (HIND) V  T.SANDERS (ROG)

2

B.SCOWCROFT (F/M)  V  G.TOPP   (HAS)

10

P.BARNETT  (CRAN) V P.WINSOR (H/H)

3

D.SHEPPARD   (HIND)  V    NWHITEMAN  (MIL)

11

L.MAGNINI (H/H)  V  R.UFFOLD  (HAS)

4

J.PLAISTOWE (HIND) V J.WAREHAM (HED)

12

B.ARCHER  (H/H)  V   M.THAYRE (LIP)

5

R.WAIT    (CRAN)     V    E.PRATT  (HIND)

13

D.CLARKE  (H/H)   V  S.BARRETT (HED)

6

D.HAM   (F/M)  V  J.FREEMANTLE (CRAN)

14

C.STEVENS  (MIL)  V  D.MANN  (ROG)

7

A.ROBINS   (CRAN)   V   B.PENNY  (LIP)

15

E.WARD  (LIP)   V  R.HUTCHINSON  (P)

8

P.OSLAND  (HED)  V  D.STEPHENS  (HED)

16

D.ALLEN  (MIL)   V  G.MIDDLETON (G/F)

 

                                                 SECOND ROUND, ARRANGE BY 29-6-14 PLAY BY 19-7-14 

1

G.ROBINSON (G/F)    V     P.WINSOR  (H/H)

5

N.WHITEMAN (MIL) V  L.MAGNINI (H/H)

2

J.PLAISTOWE (HIND)   V    C.STEVENS  (MIL)

6

R.HUTCHINSON (P) V  D.STEVENS (HED)

3

B.ARCHER  (H/H)      V     D.HAM   (F/M)

7

D.ALLEN  (MIL)    V    S.BARRETT (HED)

4

B.SCOWCROFT (F/M)   V   T.SANDERS  (ROG)

8

A.ROBINS  (CRAN)  V   R.WAIT  (CRAN)

 

                                                        QUARTER-FINALS, ARRANGE BY 27-7-14 PLAY BY 16-8-14 

1

 A.ROBINS  (CRAN) V  G.ROBINSON (G/F)

3

R.HUTCHINSON (P)  V   B.SCOWCROFT (F/M)

2

C.STEVENS (MIL)     V   D.ALLEN   (MIL)

4

D.HAM   (F/M)   V  N.WHITEMAN  (MIL)

  

                                                             SEMI-FINALS, ARRANGE BY 23-8-14 PLAY BY 6-9-14

1

D.HAM   (F.M)     V    G.ROBINSON   (G/F)

2

R.HUTCHINSON (P)   V   D.ALLEN  (MIL)

                              FINALS TO BE PLAYED ON 20th SEPTEMBER 2014 AT ROGATE BOWLS CLUB